SK-3 YAŞ AÇKI MAKİNESİ

MAKİNA GÖREVİ

DERİ YAĞLAMA (DOLAP BOYASI) YAPILDIKTAN SONRA DERİ’NİN KENDİ KENDİNE SUYUNUN SÜZÜLÜP, DERİNİN KENDİ HALİNDE SEHPADA BİR MİKTAR KURUMASI BEKLENİRSE SUYUN KENDİNE BULMUŞ OLDUĞU SU YOLU DERİNİN YÜZEYİNDE ABRAJ YANİ LEKELENME MEYDANA GETİREBİLİR. EŞİT BİR KURUMA MEYDANA GELMEZ. BUNUN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN ÖNCE SIKMA MAKİNASINDAN GEÇİRİLİR DAHA SONRA ASARAK KURUTMAYA YOLUYLA EŞİT VE DAHA SERİ BİR KURUMA SAĞLANIR.YAĞLAMA(DOLAP BOYASI) İŞLEMİNDEN SONRA DERİ BÜNYESİNE BİRİKMİŞ OLAN SIVIYI, DERİYİ AÇARAK SIKMA İŞLEMİ GERÇEKLEŞTİREN MAKİNADIR.

 • SK-3 1600 MM YAŞ AÇKI MAKİNASININ ÇALIŞMA GENİŞLİĞİ 1600 MM’DİR.
 • MALLAR TÜRK KÖKENLİDİR. OZDERSAN TABAKHANE MAKİNELERİ LTD. ŞTİ TARAFINDAN ÜRETİLMİŞTİR.TAMAMEN YENİ MAKİNEDİR.

MAKİNA DA 4 ANA SİLİNDİR VARDIR.  

1) EN ÜSTTE KEÇE GEÇİRİLMİŞ SİLİNDİR VARDIR.

2) ÜSTTE EBONİT KAPLI SİLİNDİR.

3) AŞAĞI TARAFTA BIÇAKLI SİLİNDİR.

4) EN AŞAĞIDA KAUÇUK YARDIMCI SİLİNDİR VARDIR.

               

 1. EN ÜSTTE KEÇE GEÇİRİLMİŞ SİLİNDİR VARDIR. BOŞTA MANŞON KEÇENİN İÇ ÇAPI, ÇELİK SİLİNDİRİN DIŞ ÇAPINDAN BÜYÜKTÜR. KEÇE GEÇİRİLMİŞ SİLİNDİR, MANŞON KEÇENİN ÇELİK SİLİNDİRİN İÇİNE GEÇİRİLMESİYLE OLUŞTURULUR. DAHA SONRA ÖZEL SULAMA SİSTEMİMİZLE MERDANE SON HALİNE GETİRİLİR.

MAKİNENİN ÇALIŞMA REJIMİ SIRASINDA, KEÇELİ SİLİNDİR ÜZERİNDE KALAN KİMYASALLAR, BOYA, DOLGU VE SIVI AKIŞKANLAR DIŞARI ATILIR. İŞLEM SIRASINDA, DERİ MAKİNEDEN ÇIKMADAN ÖNCE BIÇAKLI SİLİNDİR TARAFINDAN AÇILIR VE YUMUŞATILIR.

MAKİNALARIMIZDA YANLIZCA DOLLFUS & MULLER MARKA KEÇELERİNİ KULLANMAKTAYIZ. DOLLFUS & MULLER BİR FRANSIZ ŞİRKETİDİR.

ÖZEL OLARAK ÜRETİLEN AÇKI KEÇELERİ’NİN YÜZEYİ, GERGİNLİĞİ OPTİMİZE EDEREK DAHA İYİ AÇILIM SAĞLAR.

 1. ORTA TARAFIN YUKARISINDA YER ALAN EBONİT KAPLI MERDANENİN TEKNİK OLARAK DÜZ BİR GÖRÜNTÜSÜ VARDIR. BU MERDANENİN GÖREVİ BASINÇ YAPARAK KEÇEDE İŞLEM SIRASINDA OLUŞAN EKSTRA KİMYASALI SIYIRIP ATMAKTIR.

KAUÇUK SİLİNDİR’İN SERTLİĞİ 100 SHORE’DUR. ÖNCE PASLANMAS ÇELİKTEN SİLİNDİR ÜRETİLİR DAHA SONRA BUNUN ÜZERİNE 100 SHORE SERTLİĞİNDE KAUÇUK LASTİK KAPLANIR. BU KAPLANAN EBONİT KAUÇUK SERT VE BÜKÜLMEZ BİR YAPI OLUŞTURUR.

 

 1. AÇIKCA BELİRTİLİR Kİ İŞLEM SIRASINDA DERİ, BIÇAKLI SİLİNDİR ÜZERİNDE YAYILIP GENİŞLER VE DAHA YUMUŞAK BİR HAL ALIR. BU BIÇAKLAR DERİYİ KESME AMAÇLI DEĞİLDİR. BUNLAR SADECE YÖN VERİCİDİR. BIÇAKLI MERDANE SAĞDA 18 SOL DA 18 TANE OLACAK ŞEKİLDE TOPLAM 36 BIÇAKTAN OLUŞUR. BIÇAKLI SİLİNDİR YAYLI KOLLAR ÜZERİNDEDİR. FARKLI KALINLIKTAKİ DERİLER İŞLEME GİRDİĞİ ZAMAN BU YAYLAR GERİLİP AÇILALABİR VE BU SAYEDE BIÇAKLARIN DERİYE ZARAR VERMESİ ÖNLENİR. 
 2. EN AŞAĞIDAKİ KAUÇUK KAPLI YARDIMCI SİLİNDİR DERİYİ YAYARAK BIÇAKLI SİLİNDİRLERE ULAŞMASINI SAĞLAR. MERDANENİN ASIL GÖREVİ YUKARIDA BAHSİ GEÇTİĞİ ŞEKİLDE DERİYİ BIÇAKLI SİLİNDİRE GİRECEK ŞEKİLDE BESLEMEKTİR.

KOROZYONDAN KORUNMAK İÇİN MAKİNANIN HER TARAFI PASLANMAZ ÇELİKTEN İMAL EDİLMİŞTİR.

BOYAMA ESNASINDA, ÖNCE HER PARÇA ÖZEL BİR KORUYUCU OLAN EPOXY İLE KAPLANIR VE BU İŞLEMDEN SONRA ÖZEL BİR KİMYASAL ÖZELLİKLİ BOYAYLA BOYANIR.

MAKİNE HİDROLİK SİSTEMİ İLE KONTROL EDİLİR. HİDROLİK PARÇALAR İÇİN İTALYAN DUPLOMATIC MARKASI KULLANILMAKTADIR. HİDROLİK POMPALAR İÇİN SADECE AMERİKAN VICKERS KULLANILIR.

TÜM ELEKTRONİK PARÇALAR FRANSIZ SCHNEIDER KULLANILMAKTADIR.

SK-3 YAŞ AÇKI MAKİNASINDA ÇALIŞAN OPERATÖRÜN ELLERİNİ ÇALIŞIRKEN MAKİNAYA KAPTIRMAMASI İÇİN ÇEŞİTLİ ACİL DURUM KONTROLLERİ EKLENMİŞTİR. 

 1. HAVA HORTUMU. HAVA BASINCI İLE ÇALIŞIR. ÇOK HASSASTIR. AYRICA HASSASİYET AYARI VARDIR. HASSAS HAVA TÜPÜ AYARI İÇİM BIRCHER MARKA ÜRÜN KULLANILIR.   http://www.dırectındustry.com/prod/bırcher-reglomat/pressure-sensıtıve-safety-edges-5583-14273.html .

 

 1. MEKANİK SVİÇ. KAPAK İTİLDİĞİNDE, MAKİNE OTOMATİK OLARAK STOP KONUMUNA GEÇER. BURADA KULLANILAN SVİÇ İN MARKASI SCHNEIDER XCK-P2110 P16 ‘DİR.

 

 1. FOTOSEL GÖZLER. OMRON E3Z-181 KULLANILIR. ÖZEL BİR FOTOSELİ VARDIR. EL YADA YABANCI BİR CİSİM ALGILADIĞI ANDA MAKİNAYI DURDURUR.

 

 1. KAPAK ANAHTARLARI. HERHANGİ BİR DOLAP KAPAĞI AÇILDIĞINDA, MAKİNE ANINDA DURUR. (ÖRNEĞİN, OPERATÖR MAKİNENİN ARKA TARAFINDA ÇALIŞIRKEN, DİĞER OPERATÖR MAKİNAYI ÇALIŞTIRMAK İSTESE DE BUNU BAŞARAMAZ. TÜM KAPAKLARIN TAMAMIYLA KAPANMASI GEREKİR. KAPAKLARIN ÜZERİNDE SCHNEIDER XCS-A701 VE XCS-Z03 ELEKTRONİK ANAHTARLAR KULLANILIR.

 

 1. ACİL STOP. ACİL DURUMLARDA, MAKİNANIN DURMASI İÇİN SCHNEIDER XALK174F KULLANILIR.

HİDROLİK SİSTEMİN, HIZI AYARLANABİLİR.

              KAUÇUK SİLİNDİR’NİN HIZI AYARLANABİLİR.

MAKİNE’DE OTOMATİK YAĞLAMA SİSTEMİ VARDIR. BU YÜZDEN HERHANGİ BİR RULMAN VEYA RULMAN YATAĞINI YAĞLAMAYA GEREK YOKTUR.

ÜRÜNÜMÜZÜN BAZI ÖNEMLİ FAYDALARININ ALTINI ÇİZMEK İSTERSEK;

MAKİNEMİZİN GÜNLÜK ÜRETİM KAPASİTESİ 2000-2500 ARALIĞINDADIR.

 • HER NOKTASINDA OTOMATİK YAĞLAMA SİSTEMİ MEVCUTTUR VE MAKİNAYI BU İŞLEMİ YAPMAK İÇİN DURDURMAYA GEREK YOKTUR.
 • AKTİF YAĞLAMA SİSTEMİ İLE MAKİNENİN ÖMRÜ UZAR.
 • MAKİNE GÖVDESİ PASLANMAZ ÇELİKTİR.
 • BIÇAKLI SİLİNDİR, YAYLI KOLLAR ÜZERİNDEDİR VE BU YÜZDEN ETLEME SONRASI FARKLI ÖLÇÜLERE RASTLANMAZ VE DERİDE AŞINMA MİNİMUM‘DUR.
 • TAŞIMA SİLİNDİRİ, KOROZYONA KARŞI KROMLA KAPLANIP GÜÇLENDİRİLMİŞTİR. BALIKSIRTI ŞEKLİNDE OLAN TIRTILLI PİMLER DERİ’NİN SAĞA VEYA SOLA KAYMASINI ENGELLEYİP ETLEME İŞLEMİNİ KOLAYLAŞTIRIR.
 • MAKİNE’DE 4 FARKLI ACİL DURUM SİSTEMİ VARDIR. AYRICA MAKİNE KAPAKLARINDA FAZLADAN BİRER ACİL DURUM SİSTEMİ BULUNUR. BÖYLECE KAPAK AÇILDIĞINDA, MAKİNE ANINDA KORUMA MAKSATLI DURUR.
 • NORMALİZE EDİLMİŞ ANA GÖVDE PARÇALARI, ÖZEL BİR KAYNAKLA BİRLEŞTİRİLİR. BUNDAN SONRA YÜKSEK DAYANIKLILIK SAĞLAMAK İÇİN ISIL İŞLEMDEN GEÇİRİLİR.
 • BIÇAKLI SİLİNDİR, DERİ’NİN HER YÜZEYİNDE ETKİLİ OLACAK ŞEKİLDE TASARLANMIŞTIR.
 • LASTİKLİ SİLİNDİR, NİTRİL KAUÇUK KAPLIDIR. KAUÇUK SİLİNDİRİN SERTLİĞİ 35-38 SHORE OLUP KOYUN VE KEÇİ DERİLERİNİN İŞLENMESİ İÇİN UYGUNDUR.
 • ÖZEL BALIKSIRTI FORMUNDAKİ TAŞIYICI SİLİNDİR.
 • AÇMA VE KAPAMA İÇİN ELEKTRİK KONTROL PEDALI BULUNMAKTADIR.
 • SU BAĞLANTISI DİREK YAPILIR.
 • SU GEÇİRMEZ ELEKTRİK DOLAPLARINDA, SADECE SCHNEIDER MARKA ELEKTRİK EKİPMANLARI KULLANILMAKTADIR.

 

 

ÇALIŞMA GENİŞLİĞİ = 1600 MM

BIÇAKLI SİLİNDİR MOTORU = 18.5 KW

HİDROLİK POMPA MOTORU = 7.5 KW

TOPLAM GÜÇ = 26 KW

NET AĞIRLIK = 3650 KG

BOYUTLARI (L x W x H) = 3900 X 1100 X 1810 MM